K objednávce nad 800 Kč od nás dostanete Bylinný čaj pro dýchací soustavu zdarma. 

Meduňka lékařská (Melissa officinalis)

Meduňka, přezdívaná taky elixír života nesměla v našem složení chybět. Je známa svými blahodárnými účinky na stres a spánek již od pradávna. Meduňka napomáhá k uklidnění nervové soustavy, ke snížení stresu, napětí a zpříjemňuje spánek. Podporuje správnou srdeční činnost a napomáhá při nachlazení.

Meduňka lékařská (latinsky Melissa officinalis) patří mezi léčivé rostliny a vyznačuje se svou typickou vůní po citrónu. Známý lékař a přírodovědec Paracelus ji přezdíval elixírem života, protože napomáhá k uklidnění celého organismu. Meduňka totiž nemá vliv jen a pouze nervovou soustavu, ale na všechny orgány postižené vlivem stresu.

Využití meduňky lékařské

Meduňka lékařská je známá svými blahodárnými účinky na stres a spánek již od pradávna. Proto není divu, že i v dnešní době se meduňka upravuje a využívá na mnoho způsobů.

Dreamly je bohatý na meduňku lékařskou    kapsle_Dreamly_doza,affial   

Meduňka lékařská a spánek

Pokud vás trápí nespavost, zkuste si připravit čaj z meduňky lékařské. Meduňka lékařská totiž napomáhá k uklidnění bušení srdce a uvolnění nervové soustavy. Meduňkový čaj z listů meduňky pomáhá k uklidnění, snížení stresu, napětí a ke zpříjemnění spánku. Nať z meduňky lékařské se pak již v dávných dobách využívala jako sedativum nebo hypnotikum. Čaj nebo nálev z meduňky lékařské je jednoduchý na přípravu. Stačí zalít jednu čajovou lžičku sušené rostliny vroucí vodou a 10 minut nechat louhovat. Čaj pijeme 2x – 3x denně. Čaj z meduňky lékařské ve spojení s medem může spolehlivě nahradit prášek na spaní.

Meduňka lékařská a relaxace

Pokud toužíte po náročném dni relaxovat, nechat své tělo i smysly i odpočinout, není žádná bylina vhodnější než meduňka lékařská. Z meduňky lékařské lze totiž vyrobit esenciální oleje. Ty pak můžeme využít při aromaterapii s vonnými svícemi nebo si nakapat olej z meduňky lékařské do koupele. Po takovéto koupeli bude daleko snazší usnout a navíc olej z meduňky lékařské napomáhá k odstranění negativních pocitů.

Meduňka lékařská a nachlazení

Pokud na sobě pociťujete přicházející nachlazení a chřipku, nepodceňujte nemoc. Zkuste místo klasických léků sáhnout po přírodní alternativě a zvolte meduňku lékařskou. Na litr vroucí vody použijte 5 čajových lžiček sušené meduňky lékařské. Zakryjte svou hlavu i nádobu se směsí a inhalujte. Svůj organismus také posílíte koupelí z meduňky lékařské. Na koupel použijeme stejný poměr jako pro inhalaci. Koupele z meduňky lékařské navíc pomáhají uklidnit a napomáhají tak v boji proti nespavosti a poskytuje tak úlevu celému organismu, pomáhají při revmatických potížích a uvolňují svaly. Meduňka lékařská navíc pomáhá k tišení kašle a je proto vhodná i pro děti při nachlazení.

Meduňka lékařská s stres

Pokud vás trápí stres, úzkost a s tím související i nespavost, tak i s tím vám může meduňka lékařská pomoct. Kromě čajů a koupelí, které napomáhají spánku, můžete zvolit meduňkové víno a recept je opravdu jednoduchý. 150 gramů čerstvě nasbíraných listů meduňky zalijte litrem kvalitního vína. Nálev poté postavte na deset dní na okenní parapet a po uplynutí doby nálev zceďte a přelijte do připravených nádob. Vyzkoušejte skleničku před spaním a nechte stres rozplynout se jako páru nad hrncem. Uvidíte, že meduňkové víno napomůže ke klidu vaši hlavě a k příjemnému spánku.

Tip na přečtení: Meduňka a její použití proti nespavosti i stresu

Meduňka lékařská a migrény

Jestliže vás trápí bolesti hlavy a migrény, zkuste místo po růžovém léku na bolest sáhnout po meduňce lékařské. Z meduňky lékařské se mimo jiné dají vyrobit tinktury. Stačí 10 polévkových lžic meduňky lékařské smíchat s 300 ml vodky a 3 týdny nechat ležet, poté směs scedíme a plníme do připravených lahviček. Při migréně pak stačí tinkturou potírat spánky a bolest bude pryč. Z tinktury meduňky lékařské lze také vyrobit obklady a používat je při revmatických a jiných bolestech.

Meduňka lékařská v kuchyni

Meduňka lékařská není pouze bylinou jež napomáhá ke spánku, ale také výborným dochucovadlem v kuchyni. Meduňku lékařskou lze využít jako koření na kuře. Také z ní lze vyrobit osvěžující letní meduňkové smoothie. Z meduňky můžete také vyrobit sirup nebo med, který lze použít k oslazení nápojů, nebo při nemoci přidávat do čaje.

Nežádoucí účinky meduňky lékařské

Nežádoucí a negativní účinky u meduňky lékařské nejsou známy. Avšak u některých jedinců se může objevit alergická reakce.

Meduňka lékařská účinky

  • Meduňka lékařská pomáhá od menstruačních a těhotenských bolestí.
  • Meduňky lékařská se hojně dává do nahřívajících polštářů na spaní.
  • U meduňky lékařské byly prokázány protivirové účinky hlavně při léčbě oparů.
  • Pokud vás trápí svědivá a problematická pokožka, sáhněte po konopné masti s přídavkem meduňky lékařské.
  • Pokud vás bodne vosa, potřete postižené místo šťávou z čerstvé meduňky.
  • Meduňka lékařská napomáhá k trávení, podporuje chuť a zmírňuje nadýmání.

Pokud vás zajímá jak kvalitně usnout a dopřát si potřebnou dávku spánku, vyzkoušejte přírodní produkt Dreamly – obsahuje meduňku lékařskou a navíc další 4 účinné látky pro lepší spánek. Dále doporučujeme přečíst si článek obsahující 10 tipů, jak lépe usnout.