K objednávce nad 800 Kč od nás dostanete Bylinný čaj pro dýchací soustavu zdarma. 

Kozlík lékařský (Valeriana officinalis)

Kozlík lékařský pomáhá snižovat úzkostné stavy a podporuje spánek. Látky v kozlíku lékařském také pomáhají uvolnit křeče a napětí v těle, tlumí srdeční neurózu a podrážděnost. Pomáhá také při špatném trávení nebo nadýmání. U žen může napomáhát ke zmírnění menstruačních bolestí a křečí.

Kozlík lékařský latinsky také Valeriana officinalis – což v překladu znamená „být zdravý“, je využíván jako léčivá rostlina a je charakteristický svým zápachem.

Využití kozlíku lékařského

Lidé již v minulosti objevili léčivé a uklidňující schopnosti kozlíku lékařského, proto není divu, že po něm saháme i dnes. Z celé rostliny se pak využívá oddenek s kořeny, který se upravuje na různé způsoby.

Kozlík lékařský a spánek

V kozlíku lékařském bylo zjištěno více než 100 účinných složek, nicméně dodnes se neví, která složka je zodpovědná za navození uklidňujícího stavu. Spánek, jak se říká, je balzámem na nervy. Bez něj jsme protivní, trpíme migrénami, strachem, jsme ve stresu, který může vést k depresím. Pro zlepšení spánku, jeho zkvalitnění a hlavně snadnější usínání se doporučuje požívat kozlík lékařský. Ten přímo neuspává, nemá omamné látky, ale působí jako mírné, avšak velmi účinné sedativum. Většinou se dá sehnat ve formě čajů nebo v sušené sypané formě. Postačí čajová lžička sušeného kozlíku, kterou zalijete horkou vodou. Pokud si myslíte, že jen voda a kozlík jsou málo, doporučujeme do hrnku horkého mléka, přidat čajovou lžičku kozlíku, med a tento nápoj vypít minimálně půl hodiny před spaním. S kozlíkem lékařským se tak stává spánek kvalitnějším a nedochází k předčasnému buzení.

Tip: Jedním z nejjednodušších způsobů, jak vyzrát na špatný spánek je kombinace bylinek a l-tryptofanu. Pokud víte, že nemůže získat dostatek l-tryptofanu běžnou stravou, potom je dobrá volba sáhnout po vhodném doplňku stravy.

Dreamly obsahuje ideální množství kozlíku lékařského

Kozlík lékařský a stres

Jak bylo zmíněné výše, kozlík obsahuje látky, které napomáhají ke zklidnění našeho organismu. Konkrétně jeho složky pomáhají v mozku zvyšovat hladinu nervové chemické látky (gama-aminomáselné kyseliny GABA) a tím pomáhá snižovat úzkostné stavy a podporuje spánek. Léčivé látky v kozlíku lékařském také pomáhají uvolnit křeče a napětí v těle, tlumí srdeční neurózu a podrážděnost. Pokud nám stres nedá spát, připravte si tinkturu z kozlíku na podporu spánku a usínání. Stačí omýt čerstvé kořeny, pokrájet je na drobné kousky a zalít vodkou, aby byly celé ponořené. Poté nechte kořeny luhovat alespoň 14 dní. Užívání je různé, tinkturu z kozlíku lze užívat jako 20 kapek 3x denně, popřípadě užít jednu čajovou lžičku 45 minut před spaním a druhou dávku pak 15 minut před spaním.

Kozlík lékařský a trávicí trakt

Jak již bylo řečeno, kozlík působí zklidňujícími účinky na naše tělo. Nejinak je tomu i u trávicího traktu. Pokud trpíte neurózou nebo plynatostí, využívá  se kozlík ve spojení s levandulí nebo kratomem (mitragynou) ve formě čajů. Při špatném trávení a nadýmání se používá kozlík v kombinaci s pelyňkem nebo mátou, taktéž ve formě čajů.

Kozlík lékařský lék pro ženy

Léčivé látky obsažené v kozlíku lékařském pomáhají zmírňovat menstruační bolesti, křeče a krvácení. Pokud tedy patříte mezi ženy, které se doslova každý měsíc trápí, určitě povolejte na pomoc kozlík lékařský. Stejně tak pomáhá při těžkém období v přechodu (klimakterium), kdy se doporučuje ráno pít po doušcích na lačno jeden šálek čaje.

Kozlík lékařský a zrak

Pokud vás trápí slzení očí, udělejte si jednoduchý obklad. Namočte kapesník nebo šátek do odvaru z kozlíku lékařského, teplý obklad si přiložte na zavřené oči a za 30 minut jej vyměňte. Poté už jen relaxujte a v klidu si nechte teplý šátek na očích. Při trápení se se zeleným nebo šedým zákalem doporučujeme nechat na nemocné oči působit páru z odvaru kozlíku lékařského.

kozlik_maly - clanek 30 zarucenych tipu, jak zlepsit spanek

Vedlejší účinky kozlíku lékařského

Při užívání doporučených denních dávek nebyly doposud zjištěny závažné nepříznivé vedlejší účinky. Horší to je u předávkování, kdy může dojít k otravě, která se projevuje poklesem tělesné teploty, poruchami svalového tonu, potížemi s chůzí, podrážděním, poruchou srdeční činnosti, bolesti hlavy, žaludečními potížemi nebo ranní ospalostí. Pokud používáte zároveň s kozlíkem lékařským také léky na spaní, poraďte se nejprve s lékařem nebo lékárníkem. U všech těchto případů se však bavíme o opravdu vysokých dávkách a neuváženém překročení doporučené denní dávky. Kozlík lékařský není vhodný pro těhotné a kojící ženy.

Zajímavosti a pověry o kozlíku lékařském:

  • Má charakteristický zápach po kočičí moči.
  • V minulosti byl hojně používán na odhánění čarodějnic a zlých duchů. Tyto bytosti údajně nesnášely kozlíkův pronikavý zápach.
  • Kočky mají kozlík lékařský ve velké oblibě, proto je třeba jej před nimi chránit, jinak jej mohou znečistit a válet se v něm.
  • Dle pověr se věří, že pokud chceme vyhrát v kartách, stačí zavěsit kozlíkový kořen v šátku pod stůl a brzy se dostaví výhra.
  • Pokud jste zamilování a chcete, aby vaše city byly opětovány, pomůže vám v tom kozlík lékařský. Stačí rozdrtit kořen kozlíku, lžičku tohoto prášku pak přidat do vína a to dát vypít osobě, kterou chceme, aby zasáhl Amorův šíp.
  • Z kozlíku lékařského se také vyrábí řada hraček pro kočky. Kdysi byl pro svou oblibu u koček nazýván také kočičí kořen.
  • Jestliže máte pochyby o dobrých úmyslech některého člověka, zavěste si svazek kozlíku nad dveře. Pak jen stačí, aby se pod svazkem prošla vybraná osoba, a pokud to s vámi nemyslí dobře, tak by se podle pověry měl svazeček pohnout.
  • Máte strach z bouřky a blesků? Lidé od pradávna věří, že rozemletý kořen kozlíku ochrání dům před bleskem.

Jelikož je pro mnoho lidí představa přípravy čaje ze sypané směsi náročná a zdlouhavá, popřípadě nemají dobré zkušenosti s čaji, které z jejich pohledu nefungují, raději sáhnou po lécích na spaní, které způsobují malátnost, neschopnost řídit motorová vozidla nebo vykonávání nebezpečné práce. Dle studií toto kozlík lékařský nezpůsobuje.

Při výběru tablet s extraktem z kozlíku lékařského je třeba ovšem dobře vybírat, jelikož mnoho výrobců nabízí v tabletě výtažek pouze jedné rostliny a nedbá na to, že v kombinaci například s mučenkou nebo meduňkou, vzniká hotový koktejl pro spánek. V Dreamly naleznete nejen kozlík, ale právě zmíněnou meduňku lékařskou, mučenku pletní, šafrán setý a L-tryptofan. Tyto bylinky dohromady tvoří odolného bojovníka proti nespavosti.

Kozlík lékařský funguje na každého jinak, nelze jej používat jako všelék a na všechny naše strasti a neduhy. Někdo je na jeho látky citlivější a usne prakticky ihned po jeho požití, někdo naopak jeho léčivé účinky nemusí pocítit vůbec.

Bylinková bomba, to je Dreamly!