K objednávce nad 800 Kč od nás dostanete Bylinný čaj pro dýchací soustavu zdarma. 

Šafrán setý (Crocus sativus)

Šafrán je skvělý pomocník pro podporu potlačení nervozity a podrážděnosti. Ulehčuje přenos serotoninu v nervové soustavě a hraje tak důležitou roli v boji se špatným spánkem. Jeho účinek nastupuje postupně, takže nejlépe začne působit až při užívání pravidelně po 5-10 dnech. V malých dávkách podporuje lepší trávení.

Chcete si o šafránu přečíst více?

Šafrán setý (latinsky také Crocus sativus) je velice stará bylina a vysoce ceněné koření. Šafrán setý nalezneme nejen v kuchyni, ale své místo si jistě najde i mezi bylinkami pro své léčebné účinky.

Využití šafránu setého

safran_maly - clanek 30 zarucenych tipu, jak zlepsit

Šafrán setý a spánek

Šafrán setý pomáhá k celkovému uklidnění organismus a napomáhá tak k lepšímu usínání, kvalitnímu spánku a boji proti nespavosti. Nesmíme však zapomenout, že účinky šafránu setého se většinou dostaví až po delším užívání – obvykle 14 dnů. Šafrán setý přispívá k prodloužení délky kvalitního spánku, takže se ráno vzbudíte odpočatí bez pocitů malátnosti a dezorientace, jako by tomu bylo u léků na předpis.

Dreamly obsahuje ideální množství šafránu setého

Šafrán setý a stres a deprese

Šafrán setý se vyznačuje sedativnímí a hypnotickými účinky, lze jej tedy používat jako podpůrný doplněk stravy při léčbě stresu, úzkosti a deprese. Pokud potřebujete zklidnit nervy a uklidnit svůj organismus, doporučujeme uvařit si čaj ze šafránu setého a jeho příprava je opravdu snadná. Stačí 2 – 3 sušené čnělky šafránu setého zalít horkou vodou a nechat pár minut louhovat. Takto připravený čaj doporučujeme pít s medem. Šafrán setý také pomáhá ke snížení podrážděnosti a napětí. Některé látky v šafránu setém mají pozitivní vliv na tvorbu hormonu serotoninu, který napomáhá ke zlepšení nálady.

Šafrán setý a trávicí soustava

Šafrán setý se využívá v kuchyni nejen kvůli svým kořenícím schopnostech, ale také pro své blahodárné účinky na trávicí soustavu. Šafrán setý podporuje vylučování žaludečních šťáv, čímž dochází ke zlepšení trávení. Šafrán setý také podporuje snižování hladiny cholesterolu a krevních tuků. Šafrán setý také napomáhá při jaterních potížích a dně. Po šafránu setému budete mít vyšší chuť k jídlu

Šafrán setý a oběhová soustava

Jak již bylo zmíněno výše, šafrán setý podporuje snižování cholesterolu v krvi. Dále také napomáhá v zabránění vzniku krevních sraženin. Některé zdroje doporučují užívání šafránu setého při poruchách menstruace.

Šafrán setý a bolest

Málokdo ví, že šafrán setý může být nápomocný při bolestech. Šafrán pomáhá tlumit křeče a proto byl již starým Řeky využíván k léčbě ženských obtíží.

Šafrán setý v kuchyni

Již od dávných dob byl šafrán využíván hlavně v orientální a asijské kuchyni, odkud také pochází. Šafrán setý dokáže barvit pokrmy a perfektně se hodí k rýži, drůbežímu masu nebo rybám.

Nežádoucí účinky šafránu setého

Užití šafránu setého ve vyšších dávkách, může vyvolat bolesti hlavy. Doporučujeme užívat šafrán setý ve formě doplňků stravy a již připravených produktů z něj. Vyšší množství usušeného šafránu může mít pro naše tělo až smrtelné následky. Přičemž za smrtelnou dávku lze považovat již 12 gramů usušeného šafránu setého. Rovněž by šafrán setý neměly konzumovat těhotné a kojící ženy. Šafrán setý ve vyšších dávkách může těhotným ženám stimulovat stahy dělohy, což může vyvolat potrat. Pacienti s poruchou krevní srážlivosti by se před začátkem užívání šafránu setého měli dohodnout se svým lékařem. Šafrán setý by se neměl užívat zároveň s antidepresivy.

Zajímavosti o šafránu setém

  • Momentálně se šafrán setý považuje za nejdražší koření na světě vůbec.
  • Šafrán setý se sklízí ručně, nelze napomoct sklízení pomocí strojů, z celé rostliny se zpracovávají hlavně čnělky.
  • Pokud bychom chtěli nahromadit 1 kilogram čnělek šafránu setého, musíme sklidit okolo 100 000 rostlin a právě díky malému množství a ruční práci je cena tohoto koření tak vysoká.
  • Se šafránem setým se můžeme setkat i v pořekadlech “je toho jako šafránu” nebo “šetříš s tím jako se šafránem”, oboje pořekadla vyznačují vzácnost šafránu.
  • Šafrán setý údajně funguje v malém množství jako afrodisiakum. Pokud chystáte romantický večer, nezapomeňte připravit večeři s tímto ceněným kořením.
  • Dle některých studií dokáže šafrán setý zastavit růst nádoru, ale nevyléčí jej.