K objednávce nad 800 Kč od nás dostanete Bylinný čaj pro dýchací soustavu zdarma. 

Meduňka lékařská - zázrak našich babiček a její použití

Někdy fungují nejlépe staré, zažité rady, kterými se řídily už i naše babičky. Meduňka lékařská, rychle rostoucí bylinka je toho skvělým příkladem. Nikdy jste meduňku pořádně nevyzkoušeli? Tak pozorně čtěte, o co jste přicházeli! Meduňka se totiž používala na zlepšení spánku a snížení úzkosti už od středověku. Skvělé na ní je, že jí lze využívat mnoha způsoby, od čajů až po meduňkové balzámy. Až o ní zjistíte všechno, určitě bude vaší další bylinkou, kterou si rádi vypěstujete klidně na vlastní zahradě.

Základy o meduňce

Meduňka lékařská je bylinka, která dorůstá do výšky až 1 metru. Její lístky příjemně voní po citrónu. Pěstuje se hlavně u nás ve střední Evropě a to i v Česku. Zajímavé jsou její široké možnosti použití. Používá se jako koření a čerstvé lístky i pro míchané nápoje nebo ovocné saláty.

Meduňka a její použití

Meduňkový čaj

Meduňkový čaj zná snad každý. Používá se nejčastěji při problémech se spánkem, pro snížení stresu ale i pro lepší zažívání. Příprava čaje je jednoduchá. Stačí zalít horkou vodou čerstvé nebo i sušené lístky meduňky a nechat 10 minut louhovat. Osladit jej můžete cukrem nebo ještě lépe medem. Meduňkový čaj se dá také vychladit a připravit si tak skvělé osvěžení na horké dny.

Meduňkový sirup

Příprava meduňkového sirupu zabere trochu času, ale pak už jen stačí dolít čistou vodu a využít tak účinků meduňky. Případně si sirup můžete koupit už hotový, ale připravit si jej doma není nic těžkého. Obzvlášť, pokud máte meduňku doma v truhlíku nebo na zahrádce. Sirup si navíc můžete namrazit ve formách pro led a v létě tak připravit rovnou vychlazený drink. Pokud si chcete připravit vlastní meduňkový sirup, připravili jsme pro vás Recept: Meduňkový sirup pro lepší usínání

Smoothie z meduňky

Meduňku ve smoothie můžete využít mnoha způsoby. Můžete přidat jen samotné lístky meduňky do ovocného smoothie a získáte tak citrónovou chuť a aroma, oproti citrónům bez jejich kyselosti. Nebo připravit smoothie obsahující více lístků meduňky, jako např. v našem receptu: Zdravé smoothie pro zdravý spánek. Když zvolíte ty správné suroviny, můžete si tak připravit skvělý meduňkový drink, který vám pomůže s usínáním.

Bylinkové koření

V kuchyni se meduňka používá nejčastěji v čerstvém stavu. Dušením nebo vařením se totiž ztrácí její vůně i chuť. Můžete ji využít pro dochucení salátů, dezertů nebo taky octů a bylinkového másla. Vyzkoušet můžete taky meduňku nasekat nadrobno a ozdobit s ní kuřecí maso.

Meduňka v ovocném salátu

Meduňku nakrájejte nadrobno a ochuťte s ní ovocný salát. Můžete ji taky přidat do jogurtu a připravit tak výtečný dresing.

Meduňka v doplňcích stravy

[recenze]

Balzám z meduňky

Často bojujete s opary? Meduňka je zaručený lék. Balzám si můžete sami připravit pouhým smícháním s mandlovým olejem a včelím voskem nebo už hotový balzám zakoupit v obchodě. I když zrovna nepotřebujete rty zbavit oparu, můžete meduňkový balzám využít jako skvělou výživu pro vaše rty. Meduňkový balzám taky dobře regeneruje a hloubkově vyživuje pokožku, takže jej můžete použít místo krému na ruce.

Ochucování dezertů

Připravujete koláč nebo dort a pořád mu něco chybí? Přidejte trochu lístků meduňky, které přidají lehkou citrónovou chuť, ale bez citrónové kyselosti. Samotné lístky meduňky můžete přidat i jako ozdobu. Nejvíce se meduňka hodí k jahodám a malinám v kombinaci se smetanou či jogurtem.

Vlastnosti meduňky

Meduňkový čaj pomáhá rychleji usnout, snižuje stres a uklidňuje organismus. Pomáhá také lepšímu trávení. S čajem to nepřehánějte, abyste se v noci zbytečně neprobouzeli s potřebou jít na toaletu. Meduňce se přezdívá “elixír života”, dokáže skvěle uklidnit organismus a zbavit stresu. Působí totiž na nervovou soustavu a psychiku, ale léčí také naše orgány. Dokáže uvolnit křeče, uklidnit srdeční puls a pomáhá při zažívacích problémech. Nejčastěji se využívá při problémech se spánkem a usínáním.

Pěstování meduňky

Stejně jako ostatní bylinky, můžete koupit už zasazenou meduňku v supermarketu, ta však většinou nevydrží dlouho. Pro pěstování meduňky nutně nepotřebujete vlastní zahrádku, úplně si vystačíte s obyčejným truhlíkem na okně. Nejlépe uděláte, když si koupíte vlastní sazeničky meduňky přímo v zahradnictví. Meduňku je možné pěstovat celoročně, avšak potřebuje teplotu 15 - 20 stupňů, což by v domácnosti neměl být problém. Bylinky zbytečně není potřeba hnojit. Dnes už není problém sehnat ani přírodní hnojivo přímo pro bylinky, ale když bylinky rostou venku v přírodě bez něj, tak to vaše meduňka zvládne taky.