K objednávce nad 800 Kč od nás dostanete Bylinný čaj pro dýchací soustavu zdarma. 

8 překvapivých účinků l-tryptofanu

Už jste slyšeli o l-tryptofanu? Víte, proč je pro naše tělo důležitý a o co se vlastně jedná? Dnes vám tuto aminokyselinu nejen představíme, ale rovněž vás seznámíme hned s několika jejími zajímavými účinky na náš organismus. To, že se jedná o 2-amino-3- (-3-indolyl) propanovou kyselinu, většině z nás moc neřekne. Důležité ovšem je, že l-tryptofan řadíme mezi esenciální aminokyseliny. A co jsou to esenciální aminokyseliny? Jedná se o takové, které si naše tělo nedokáže samo vyrobit, a proto je nezbytné je přijímat prostřednictvím stravy.

Jak získat l-tryptofan?

Tryptofan se běžně vyskytuje ve velkém množství potravin. I když se vám může zdát, že tělu dodáváte dostatek l-tryptofanu, nemusí to být pravda. Tělo dokáže přijímat nárazově jen určité množství aminokyselin. V běžné stravě je přitom obsaženo mnoho aminokyselin, a proto není jisté, jaké množství l-tryptofanu do organismu skutečně doputovalo. I proto je někdy dobré využít doplňků stravy, které l-tryptofan obsahují.

Jaké maso obsahuje l-tryptofan?

Mezi potraviny velmi bohaté na tuto esenciální aminokyselinu patří například ryby a měkkýši. Ryby jsou obecně důležitým zdrojem živočišných bílkovin, které obsahují všechny esenciální aminokyseliny, tedy i l-tryptofan. Oblíbenou rybou, která je jedním z nejbohatších zdrojů l-tryptofanu, je tuňák žlutoploutvý. Výborným zdrojem je dále rovněž treska, losos či sardinka. Nejen ryby vám ale dodají l-tryptofan. Do jídelníčku zařaďte i hovězí maso, za kterým se řadí vepřové a nechybí ani krůtí maso.

Veganská strava a l-tryptofan

Zatímco vegetariáni mohou získat l-tryptofan z mléčných výrobků či vajec, vegani to mají poměrně obtížnější. Vstřebat dostatečné množství této aminokyseliny bez příjmu živočišných bílkovin není lehké. Do svého jídelníčku proto zařaďte tofu, červené fazole či hrášek. L-tryptofan se dále nachází například v avokádu, sezamových semínkách, kešu oříšcích, banánech, spirulině nebo hnědé rýži. Vyzkoušet ale můžete celou řadu dalších potravin bohatých na l-tryptofan.

Účinky l-tryptofanu na zdraví

Jak už jsme si řekli, l–tryptofan je pro tělo velmi důležitá esenciální aminokyselina. Je totiž nezbytná pro celou řadu procesů probíhajících v našem organismu. A na co konkrétně ji tělo potřebuje?

1. Pomáhá se spánkem

Spánek patří mezi základní fyziologické potřeby člověka, a pokud se mu ho nedostává, nebo je ve špatné kvalitě, může to způsobit vážné zdravotní problémy. L-tryptofan je jakýmsi přírodní lékem na poruchy spánku, špatnou kvalitu spánku a problémy s usínáním. Pokud je l-tryptofanu v těle nedostatek, netvoří se potřebné množství spánkového hormonu melatoninu. Brzy se tak mohou objevit nejrůznější spánkové poruchy. Než se vrhnete na prášky na spaní, které mohou způsobovat závislost, zkuste l-tryptofan doplnit pomocí stravy, nebo potravinových doplňků. Účinky l-tryptofanu na spánek můžete ještě posílit díky kombinaci s bylinami na spánek, jako je meduňka lékařská, kozlík lékařský, šafrán setý nebo mučenka pletní. Tuto osvědčenou a zaručenou pomoc v boji proti nespavosti najdete i v přírodním doplňku stravy Dreamly. Stačí dvě kapsle denně přibližně 30 až 60 minut před spaním.

Dreamly obsahuje 150 mg tryptofanu v jedné kapsli

2. Zlepšuje náladu

L-tryptofan podporuje tvorbu hormonu serotoninu neboli hormonu štěstí. Preventivně tak působí proti depresím a úzkostem. Některé studie dokonce potvrdily, že jeho účinky jsou lepší, než mají antidepresiva. L-tryptofan proto lze označit za přírodní antidepresivum.

3. Posiluje paměť i schopnost učení

L-tryptofan je prospěšný i z hlediska učení, paměti a schopnosti koncentrovat se.  Není proto divu, že mnoho studentů zařazuje během zkouškového období právě tuto aminokyselinu jako doplněk stravy. Kromě lepšího soustředění zároveň zlepšuje náladu a dodává pocity štěstí a spokojenosti. Díky svým účinkům se využívá i při poruchách učení, jako je například ADHD.

4. Je výborným pomocníkem při závislostech

Právě jeho schopnost ovlivňovat náladu a zmírňovat projevy deprese se využívá i při léčbě nejrůznějších závislostí. Doporučuje se proto například lidem, kteří přestávají kouřit. Ti bývají často podráždění, neboť mají chuť na cigaretu a zároveň vědí, že si nesmí zapálit.

5. Pomáhá s hubnutím

Zvýšená hladina serotoninu v důsledku přijímání aminokyseliny l-tryptofan pomáhá udržovat přirozenou kontrolu nad chutěmi a zabraňuje nutkání se přejídat. Zároveň je tryptofan důležitý pro syntézu niacinu, který je důležitý pro přeměnu makroživin ve využitelnou energii. V neposlední řadě pomáhá l-tryptofan bojovat proti únavě a zvyšovat naši výkonnost, což je při hubnutí taktéž potřebné.

6. Zmírňuje bolesti hlavy a migrény

Vzhledem k tomu, že se aminokyselina l-tryptofan přeměňuje v těle na serotonin, dochází tím ke zmírnění bolestí hlavy a dalších příznaků migrény, jako je například citlivost na světlo nebo celková nevolnost.

7. Zcela výjimečně i škodí

Při dodržování doporučeného dávkování l-tryptofanu se neobjevují žádné nežádoucí účinky. Při nesprávném a nadbytečném dávkování se ovšem může objevit zmatenost, nevolnost, pocit sucha v ústech, nebo dokonce horečka, průjem či třes. Nedoporučuje se užívat l-tryptofan společně s antidepresivy, neboť by došlo k nadbytečné tvorbě hormonu serotoninu.

8. Pomáhá při menopauze

Přicházející menopauzu často doprovázejí neovladatelné výkyvy nálad i podrážděnost. V těle totiž dochází k přirozenému úbytku hormonu estrogen, který má za úkol blokovat odbourávání hormonu serotoninu. Díky tomu mohou být ženy v menopauze přecitlivělé. Aminokyselina l-tryptofan naopak podporuje tvorbu serotoninu, který se podílí na zlepšení nálady a pomáhá předcházet depresím.