15 překvapivých účinků mučenky pletní

Mučenka pletní neboli Passiflora incarnata patří mezi méně známé byliny na spaní. Hojně je ovšem využívaná i na zklidnění. To ale není zdaleka vše. Tato nádherná rostlina se pyšní širokým spektrem účinků, které vás mnohdy velmi překvapí. A o které jde? Věděli jste, že mučenka může být pěstována jako liána? Tato popínavá rostlina vyrůstá totiž až do výšky deseti metrů. U nás se ale setkáme s rostlinami okolo 15 až 40 cm. Velmi zajímavé je již samotné složení mučenky, které se ukrývá v květech. Ty se využívají sušené a jsou zdrojem flavonoidů, tříslovin, vlákniny, sacharidů, silic, minerálních látek i antioxidantů. Aby měla mučenka nejlepší vlastnosti, její květy se sbírají v době květu, a to mezi červencem a zářím. Mučenku můžete užívat ve formě bylinného čaje, extraktu, kapslí, tablet nebo v kombinaci s dalšími bylinkami.

Účinky mučenky

Původem pochází mučenka pletní z jižní části severní Ameriky, kde byla po dlouhé roky využívána v tradiční medicíně. Mohou za to především její pozitivní účinky na spánek a nespavost, kterých se využívá až dodnes. Mučenka pletní je ovšem nápomocná i při nepříjemných bolestech, stresu či kašli.

1. Snižuje krevní tlak

Jak ukazuje nejedna studie, extrakt z mučenky pletní pomáhá snižovat krevní tlak.

2. Působí proti stresu

Jste v poslední době stále ve stresu? Dopřejte si uklidňující mučenkový čaj, který okamžitě eliminuje vnitřní stres, který vás svírá. Dvě a půl lžičky sušené nati mučenky zalijte čtvrt litrem vroucí vody a nechte přibližně 10 až 15 minut vylouhovat. Čaj pijte, dokud je teplý. Uvidíte, že z vás stres brzy spadne.

3. Eliminuje nervozitu

Jste nervózní z nějaké události, nebo vás zkrátka a dobře přepadla hrozná nervozita? I s tím si skvěle poradí mučenka.

4. Zlepšuje kvalitu spánku

Mučenka pletní patří vedle meduňky nebo kozlíku k bylinám, které zlepšují kvalitu spánku a přispívají k rychlejšímu usínání. Ideální je mučenkový čaj nebo čistý extrakt. Ten bývá zpravidla obsažen v nejrůznějších doplňcích stravy. Pokud chcete zlepšit spánek a účinně bojovat proti nespavosti, vyzkoušejte kombinaci mučenky pletní s meduňkou lékařskou, kozlíkem lékařským, šafránem setým a aminokyselinou l-tryptofan v přírodním produktu Dreamly. Stačí dvě kapsle 30 až 60 minut před spaním a uvidíte, že se vám bude mnohem lépe usínat. Navíc si nemusíte dělat starosti s odvažováním optimálního množství bylin pro zlepšení kvality spánku.

V produktu Dreamly je obsažen vysoce kvalitní práškový extrakt z mučenky pletní

5. Zmírňuje menstruační bolesti

Mučenka pletní má tu skvělou vlastnost, že působí protikřečově a tlumivě. Patříte-li mezi ženy, které trápí bolestivá menstruace či křeče, vyzkoušejte mučenku pletní.

6. Podporuje kardiovaskulární systém

Pití mučenkové čaje příznivě působí na srdce, tlumí zrychlené bušení srdce a celkově zklidňuje kardiovaskulární systém. Kromě toho působí proti bušení srdce vyvolané úzkostnými stavy.

7. Pomáhá při menopauze

Menopauza přináší pro každou ženu mnohou změn a nepříjemných projevů. Návaly horka i noční pocení mohou snížit kvalitu života. I tyto menopauzální příznaky ovšem dokáže zmírnit užívání mučenky, která bývá někdy dokonce využívána jako alternativa běžné hormonální léčby. Kromě toho si poradí i se změnami nálad, nespavostí či bolestmi hlavy, které menopauzu často provází.

8. Působí jako přírodní antidepresivum

Mučenka ovšem není jen účinná proti stresu, ale i proti strachu a pocitům úzkosti. Kromě mučenkového čaje je k dostání i ve formě etanolového roztoku. Výhodou mučenky je, že napomáhá k uvolnění organismu, aniž by tlumila pozornost. Navíc se používá k léčbě hysterie a pomáhá předcházet hysterickým záchvatům.

9. Tlumí bolesti

Mučenka pletní má částečně sedativní účinky, a proto ji oceníte i při nejrůznějších bolestech. Trápí vás zuby? Trpíte poporodními bolestmi? Na to všechno je skvělý mučenkový čaj.

10. Pomáhá proti migréně

Bolesti hlavy i migréna. Šálek horkého mučenkového čaje pomůže zbavit se těchto nepříjemných potíží.

11. Zklidňuje napjaté nervy

Nervy v kýblu? Pokud se přesně takto cítíte, je ideální vytáhnout na pomoc mučenku pletní. Obsahuje totiž látky, které přispívají k tlumení mozkové aktivity, čímž zároveň dochází k uvolnění organismu. Mezi účinky mučenky pletní patří rovněž posílení nervů.

12. Tlumí nepříjemný kašel

Velmi zajímavé jsou účinky mučenky pletní, pokud jde o dráždivý kašel. Mučenka totiž působí antitusicky a napomáhá k tišení suchého a dráždivého kašle. Kromě toho příznivě ovlivňuje celou dýchací soustavu. Účinky mučenky ocení i osoby, které mají problémy s astmatem, neboť mučenka má antiasmatický efekt.

13. Zklidňuje podrážděný žaludek

Mučenka uklidňuje nejen nervy, ale zklidňující účinek má i na celý trávicí trakt. Stejně tak pomáhá při průjmech nebo křečích v břiše. Vhodná je rovněž při dalších střevních problémech nervového původu.

14. Odvyká kouřit

Jen málokdo ví, že mučenka pletní je alternativní způsob, který pomáhá s odvykáním kouření. Mučenka pletní se ovšem obecně využívá jako pomoc při odvykání na návykových látkách. K tomu jsou ideální sušené mučenkové listy. Kromě toho, že máte něco v rukou, tak zároveň mají mírné euforizující účinky.

15. Urychluje hojení

Přestože se u nás těchto účinků mučenky nevyužívá, američtí Indiáni používali mučenku jako obklad na nejrůznější zranění či modříny.