K objednávce nad 800 Kč od nás dostanete Bylinný čaj pro dýchací soustavu zdarma. 

15 překvapivých účinků mučenky pletní

Mučenka pletní neboli Passiflora incarnata patří mezi méně známé byliny na spaní. Hojně je ovšem využívaná i na zklidnění. To ale není zdaleka vše. Tato nádherná rostlina se pyšní širokým spektrem účinků, které vás mnohdy velmi překvapí. A o které jde? Věděli jste, že mučenka může být pěstována jako liána? Tato popínavá rostlina vyrůstá totiž až do výšky deseti metrů. U nás se ale setkáme s rostlinami okolo 15 až 40 cm. Velmi zajímavé je již samotné složení mučenky, které se ukrývá v květech. Ty se využívají sušené a jsou zdrojem flavonoidů, tříslovin, vlákniny, sacharidů, silic, minerálních látek i antioxidantů. Aby měla mučenka nejlepší vlastnosti, její květy se sbírají v době květu, a to mezi červencem a zářím. Mučenku můžete užívat ve formě bylinného čaje, extraktu, kapslí, tablet nebo v kombinaci s dalšími bylinkami.

Účinky mučenky

Původem pochází mučenka pletní z jižní části severní Ameriky, kde byla po dlouhé roky využívána v tradiční medicíně. Mohou za to především její pozitivní účinky na spánek a nespavost, kterých se využívá až dodnes. Mučenka pletní je ovšem nápomocná i při nepříjemných bolestech, stresu či kašli.

1. Snižuje krevní tlak

Jak ukazuje nejedna studie, extrakt z mučenky pletní pomáhá snižovat krevní tlak.

2. Působí proti stresu

Jste v poslední době stále ve stresu? Dopřejte si uklidňující mučenkový čaj, který okamžitě eliminuje vnitřní stres, který vás svírá. Dvě a půl lžičky sušené nati mučenky zalijte čtvrt litrem vroucí vody a nechte přibližně 10 až 15 minut vylouhovat. Čaj pijte, dokud je teplý. Uvidíte, že z vás stres brzy spadne.

3. Eliminuje nervozitu

Jste nervózní z nějaké události, nebo vás zkrátka a dobře přepadla hrozná nervozita? I s tím si skvěle poradí mučenka.

4. Zlepšuje kvalitu spánku

Mučenka pletní patří vedle meduňky nebo kozlíku k bylinám, které zlepšují kvalitu spánku a přispívají k rychlejšímu usínání. Ideální je mučenkový čaj nebo čistý extrakt. Ten bývá zpravidla obsažen v nejrůznějších doplňcích stravy. Pokud chcete zlepšit spánek a účinně bojovat proti nespavosti, vyzkoušejte kombinaci mučenky pletní s meduňkou lékařskou, kozlíkem lékařským, šafránem setým a aminokyselinou l-tryptofan v přírodním produktu Dreamly. Stačí dvě kapsle 30 až 60 minut před spaním a uvidíte, že se vám bude mnohem lépe usínat. Navíc si nemusíte dělat starosti s odvažováním optimálního množství bylin pro zlepšení kvality spánku.

V produktu Dreamly je obsažen vysoce kvalitní práškový extrakt z mučenky pletní

5. Zmírňuje menstruační bolesti

Mučenka pletní má tu skvělou vlastnost, že působí protikřečově a tlumivě. Patříte-li mezi ženy, které trápí bolestivá menstruace či křeče, vyzkoušejte mučenku pletní.

6. Podporuje kardiovaskulární systém

Pití mučenkové čaje příznivě působí na srdce, tlumí zrychlené bušení srdce a celkově zklidňuje kardiovaskulární systém. Kromě toho působí proti bušení srdce vyvolané úzkostnými stavy.

7. Pomáhá při menopauze

Menopauza přináší pro každou ženu mnohou změn a nepříjemných projevů. Návaly horka i noční pocení mohou snížit kvalitu života. I tyto menopauzální příznaky ovšem dokáže zmírnit užívání mučenky, která bývá někdy dokonce využívána jako alternativa běžné hormonální léčby. Kromě toho si poradí i se změnami nálad, nespavostí či bolestmi hlavy, které menopauzu často provází.

8. Působí jako přírodní antidepresivum

Mučenka ovšem není jen účinná proti stresu, ale i proti strachu a pocitům úzkosti. Kromě mučenkového čaje je k dostání i ve formě etanolového roztoku. Výhodou mučenky je, že napomáhá k uvolnění organismu, aniž by tlumila pozornost. Navíc se používá k léčbě hysterie a pomáhá předcházet hysterickým záchvatům.

9. Tlumí bolesti

Mučenka pletní má částečně sedativní účinky, a proto ji oceníte i při nejrůznějších bolestech. Trápí vás zuby? Trpíte poporodními bolestmi? Na to všechno je skvělý mučenkový čaj.

10. Pomáhá proti migréně

Bolesti hlavy i migréna. Šálek horkého mučenkového čaje pomůže zbavit se těchto nepříjemných potíží.

11. Zklidňuje napjaté nervy

Nervy v kýblu? Pokud se přesně takto cítíte, je ideální vytáhnout na pomoc mučenku pletní. Obsahuje totiž látky, které přispívají k tlumení mozkové aktivity, čímž zároveň dochází k uvolnění organismu. Mezi účinky mučenky pletní patří rovněž posílení nervů.

12. Tlumí nepříjemný kašel

Velmi zajímavé jsou účinky mučenky pletní, pokud jde o dráždivý kašel. Mučenka totiž působí antitusicky a napomáhá k tišení suchého a dráždivého kašle. Kromě toho příznivě ovlivňuje celou dýchací soustavu. Účinky mučenky ocení i osoby, které mají problémy s astmatem, neboť mučenka má antiasmatický efekt.

13. Zklidňuje podrážděný žaludek

Mučenka uklidňuje nejen nervy, ale zklidňující účinek má i na celý trávicí trakt. Stejně tak pomáhá při průjmech nebo křečích v břiše. Vhodná je rovněž při dalších střevních problémech nervového původu.

14. Odvyká kouřit

Jen málokdo ví, že mučenka pletní je alternativní způsob, který pomáhá s odvykáním kouření. Mučenka pletní se ovšem obecně využívá jako pomoc při odvykání na návykových látkách. K tomu jsou ideální sušené mučenkové listy. Kromě toho, že máte něco v rukou, tak zároveň mají mírné euforizující účinky.

15. Urychluje hojení

Přestože se u nás těchto účinků mučenky nevyužívá, američtí Indiáni používali mučenku jako obklad na nejrůznější zranění či modříny.