Stres – Jaký má vliv na spánek a jak stresu předcházet?

Stres – Jaký má vliv na spánek a jak stresu předcházet?

Stres a zdravý spánek nejdou dohromady. Usínáme-li po náročném dni a v hlavě se nám honí myšlenka za myšlenkou, náš spánek je tím poznamenaný ještě dříve, než usneme. Pokud vůbec usneme.

Stres je jednou z nejčastějších příčin poruch spánku. Stojí za problémy s usínáním i probouzením během noci. Jste-li ve stresu, podepíše se to na kvalitě vašeho spánku. Víte, co je ale vlastně stres, jak se projevuje, nebo jak se dá zvládat, abyste opět mohli nerušeně prospat celou noc?

Co je stres?

Stres se dá jednoduše popsat jako reakce organismu na fyzickou i psychickou zátěž. Stres v překladu znamená tlak a napětí. Představuje tak reakce našeho těla, a to fyzické i psychické, na nadměrnou zátěž, které jsme vystaveni. V momentě, kdy jsme pod tlakem, náš organismus automaticky spouští obranné mechanismy. Po jejich opadnutí však nezřídka nastává problém.

Jak se projevuje stres?

Mezi příznaky stresu patří psychické i fyzické projevy. V případě, že jsme pod tlakem, reaguje náš organismus různými způsoby. Mezi časté projevy stresu patří změny nálad – objevuje se zlost a podrážděnost. Stres rovněž může vyvolat zrychlený tep, bolest hlavy, zvýšený tlak, třes rukou, sucho v hrdle, průjem, nadýmání nebo křeče v břiše. Z psychických projevů stresu náš často trápí úzkost nebo strach. Pokud je stres na denním pořádku, hrozí, že zpočátku banálně vyhlížející problémy přerostou v chronický stres, který s sebou nese velké riziko.

Fáze stresu

Náš organismus reaguje na nadměrnou zátěž ve třech fázích. První z nich je poplachová, kdy tělo zapne stav pohotovosti. V rámci této fáze dochází k vyplavování adrenalinu a dalších stresových hormonů. Mezi projevy první fáze stresu patří rychlejší bušení srdce nebo třes rukou. V druhé fázi adaptace se organismus snaží vyrovnat se s tlakem a přizpůsobit se mu. Dochází tak k vystavění obranných mechanismů. Ve třetí fází vyčerpání často nemůžeme správně fungovat. Obranné mechanismy mizí a nezřídka se objevují různé problémy. Reakce organismu na stres a zátěž může být různá. Dlouhodobé působení stresu však může způsobit i infarkt, žaludeční problémy, deprese či nespavost.

Stres a nespavost

Jedním z častých důsledků působení dlouhodobé zátěže je i nespavost ze stresu. Přestože jsme unaveni, celodenní vypětí nám nedovolí usnout. Nedokončené úkoly, nevyřešení vztahy a další a další problémy nás stresují. Nedostatek zdravého spánku může z dlouhodobého hlediska nejen snížit kvalitu života, ale může s sebou přinést i řadu fyzických nebo psychických potíží. Proto je zapotřebí se stresem včas zatočit. Začněte u dodržování spánkové hygieny, zbavte se elektronických zařízení v ložnici, nepijte kofeinové nápoje před spaním, vyzkoušejte bylinky na spaní a uklidnění  nebo vyzkoušejte další ze 30 zaručených tipů, jak zlepšit spánek.

Dreamly

Dreamly je ideální kombinací bylinek pro lepší usínání. Jejich účinek byste měli poznat již první den. Nejlepší účinky se ale začnou projevovat až při pravidelném užívání, nejčastěji po 5 – 10 dnech. Už od prvního dne se vám ale bude usínat lépe.

  • Lepší usínání a kvalitnější spánek
  • Přispívá k boji proti stresu
  • Nezpůsobuje závislost
  • Vyrobeno v ČR
  • Přírodní doplněk stravy
Chci koupit

Hodnocení přímo od zákazníků

„Měl jsem obavy, jestli nebude Dreamly příliš slabé, ale s postupem dní se účinky zlepšují a ráno jsem lépe vyspaný.“

„Koupil jsem s obavami dvě balení za výhodnější cenu. Chválím bleskurychlé dodání a příjemnou podporu na telefonu. Měl jsem obavy, jestli nebude Dreamly příliš slabé, ale s postupem dní se účinky zlepšují a ráno jsem lépe vyspaný. Zaujalo mě rozmanité a přírodní složení!“

  • Přírodní složení
  • Postupně se zlepšující účinky
  • Praktické balení vhodné i na cesty
  • Zatím nic
Martin Růžička

„Měl jsem obavy, jestli nebude Dreamly příliš slabé, ale s postupem dní se účinky zlepšují a ráno jsem lépe vyspaný.“ Martin Růžička, Frýdek - Místek

„Koupil jsem s obavami dvě balení za výhodnější cenu. Chválím bleskurychlé dodání a příjemnou podporu na telefonu. Měl jsem obavy, jestli nebude Dreamly příliš slabé, ale s postupem dní se účinky zlepšují a ráno jsem lépe vyspaný. Zaujalo mě rozmanité a přírodní složení!“

Více hodnocení  Prohlédnout více hodnocení 

Nejčastější příčiny stresu

Mezi obvyklé příčiny stresu patří nespokojenost s vlastním životem, vysoké pracovní nasazení, problémy v partnerském vztahu, sportovní neúspěch, časté hádky, reakce na traumatický zážitek, finanční problémy, frustrace a mnoho dalších stresových faktorů. Stres má ovšem jednu velkou nevýhodu, a to že se dokáže v našem těle hromadit. Pokud jej nebudeme průběžně odbourávat, může se to odrazit i na našem zdraví. Kamenem úrazu avšak často bývá, že stres se dá zvládnout jen pomocí naší snahy zbavit se příčin, které jej vyvolávají.

Co způsobuje stres?

Věděli jste, že za více než 60% různých onemocnění stojí stres? Stres se v našem těle projevuje tak, že dochází k nadměrné produkci hormonu kortizol. Tento stresový hormon, jak se kortizolu přezdívá, se tvoří v nadledvinkách. Hormon má v organismu za úkol udržovat vyrovnané vnitřní prostředí. Jen tak může být zajištěn normální chod tělních systému. Pokud jsme ve stresu, produkce hormonu se zvyšuje. Hladinu stresového hormonu kromě stresu zvyšuje i nedostatek spánku nebo nadměrný příjem kofeinu. Jestliže naše tělo nemá prostor, aby hladinu kortizolu postupně snižovalo, hrozí, že se dříve nebo později dostaví kolaps organismu.

Jak se zbavit stresu?

Se stresem se musí každý vypořádat po svém. Na každého totiž působí něco jiného.  Máme ale pár tipů, co pomáhá na stres. Za vyzkoušení stojí různé způsoby cvičení. Někomu vyhovuje relaxační jóga, jiný dá přednost vyplavení stresu při bojových sportech. Výborná je uvolňující koupel, četba knihy či příjemná masáž. Způsobů, jak zvládnout stres, je mnoho. Ne každý se však vydá správnou cestou. To nezřídka vede k alkoholismu, přejídání či častějšímu užívání léků na stres. Člověk se tak v mžiku dostane do začarovaného kruhu.

Jak na stres přírodní cestou?

Chcete-li se zbavit tlaku, kterému jste vystaveni, vyzkoušejte bylinky na stres. Mezi přírodní léky na stres a úzkost zaručeně patří mučenka pletní. Tato bylinka se sedativními účinky dokáže zmírnit nervové vypětí i ztlumit podrážděnost. Na rozdíl od léků na stres zde nehrozí riziko závislosti. V kombinaci s kozlíkem lékařským a meduňkou lékařskou navíc představuje účinnou bylinnou směs v boji se stresem i nespavostí. V přírodním produktu Dreamly ovšem nenajdete jen tyto tři bylinky, ale i šafrán setý, který je skvělým pomocníkem pro potlačení nervozity a podrážděnosti.