Meduňka lékařská

Meduňka lékařská (latinsky Melissa officinalis) patří mezi léčivé rostliny a vyznačuje se svou typickou vůní po citrónu. Známý lékař a přírodovědec Paracelus ji přezdíval elixírem života, protože napomáhá k uklidnění celého organismu. Meduňka totiž nemá vliv jen a pouze nervovou soustavu, ale na všechny orgány postižené vlivem stresu.

Využití meduňky lékařské

Meduňka lékařská je známá svými blahodárnými účinky na stres a spánek již od pradávna. Proto není divu, že i v dnešní době se meduňka upravuje a využívá na mnoho způsobů.

Meduňka lékařská a spánek

Pokud vás trápí nespavost, zkuste si připravit čaj z meduňky lékařské. Meduňka lékařská totiž napomáhá k uklidnění bušení srdce a uvolnění nervové soustavy. Meduňkový čaj z listů meduňky pomáhá k uklidnění, snižení stresu, napětí a ke zpříjemnění spánku. Nať z meduňky lékařské se pak již v dávných dobách využívala jako sedativum nebo hypnotikum. Čaj nebo nálev z meduňky lékařské je jednoduchý na přípravu. Stačí zalít jednu čajovou lžičku sušené rostliny vroucí vodou a 10 minut nechat louhovat. Čaj pijeme 2x – 3x denně. Čaj z meduňky lékařské ve spojení s medem může spolehlivě nahradit prášek na spaní.

Dreamly je bohatý na meduňku lékařskou

Dreamly

Dreamly je ideální kombinací bylinek pro lepší usínání. Jejich účinek byste měli poznat již první den. Nejlepší účinky se ale začnou projevovat až při pravidelném užívání, nejčastěji po 5 – 10 dnech. Už od prvního dne se vám ale bude usínat lépe.

 • Lepší usínání a kvalitnější spánek
 • Přispívá k boji proti stresu
 • Nezpůsobuje závislost
 • Vyrobeno v ČR
 • Přírodní doplněk stravy
Chci koupit

Hodnocení přímo od zákazníků

„Vyzkoušel jsem už toho spoustu“

„Vyzkoušel jsem už toho spoustu, takže když jsem při brouzdání po internetu objevil Dreamly, moc jsem tomu nevěřil. Zkusit můžu. Po prvním vyzkoušení jsem usnul opravdu rychle, ale hlavně jsem spal v klidu a pohodovým spánkem celou noc!“

 • Usínám opravdu rychle
 • Spím v klidu celou noc
Václav V.

„Vyzkoušel jsem už toho spoustu“ Václav V., Rokycany

„Vyzkoušel jsem už toho spoustu, takže když jsem při brouzdání po internetu objevil Dreamly, moc jsem tomu nevěřil. Zkusit můžu. Po prvním vyzkoušení jsem usnul opravdu rychle, ale hlavně jsem spal v klidu a pohodovým spánkem celou noc!“

Více hodnocení  Prohlédnout více hodnocení 

Pokud se chcete dozvědět o dalších bylinkách, které mají pozitvní vliv na kvalitní spánek a stres, přečtěte si článek 5 účinných bylinek na dobrý spánek.

Meduňka lékařská a relaxace

Pokud toužíte po náročném dni relaxovat, nechat své tělo i smysly i odpočinout, není žádná bylina vhodnější než meduňka lékařská. Z meduňky lékařské lze totiž vyrobit esenciální oleje. Ty pak můžeme využít při aromaterapii s vonnými svícemi nebo si nakapat olej z meduňky lékařské do koupele. Po takovéto koupeli bude daleko snazší usnout a navíc olej z meduňky lékařské napomáhá k odstranění negativních pocitů.

Meduňka lékařská a nachlazení

Pokud na sobě pociťujete přicházející nachlazení a chřipku, nepodceňujte nemoc. Zkuste místo klasických léků sáhnout po přírodní alternativě a zvolte meduňku lékařskou. Na litr vroucí vody použijte 5 čajových lžiček sušené meduňky lékařské. Zakryjte svou hlavu i nádobu se směsí a inhalujte. Svůj organismus také posílíte koupelí z meduňky lékařské. Na koupel použijeme stejný poměr jako pro inhalaci. Koupele z meduňky lékařské navíc pomáhají uklidnit a napomáhají tak v boji proti nespavosti a poskytuje tak úlevu celému organismu, pomáhají při revmatických potížích a uvolňují svaly. Meduňka lékařská navíc pomáhá k tišení kašle a je proto vhodná i pro děti při nachlazení.

Meduňka lékařská s stres

Pokud vás trápí stres, úzkost a s tím související i nespavost, tak i s tím vám může meduňka lékařská pomoct. Kromě čajů a koupelí, které napomáhají spánku, můžete zvolit meduňkové víno a recept je opravdu jednoduchý. 150 gramů čerstvě nasbíraných listů meduňky zalijte litrem kvalitního vína. Nálev poté postavte na deset dní na okenní parapet a po uplynutí doby nálev zceďte a přelijte do připravených nádob. Vyzkoušejte skleničku před spaním a nechte stres rozplynout se jako páru nad hrncem. Uvidíte, že meduňkové víno napomůže ke klidu vaši hlavě a k příjemnému spánku.

Tip na přečtení: Meduňka a její použití proti nespavosti i stresu

Meduňka lékařská a migrény

Jestliže vás trápí bolesti hlavy a migrény, zkuste místo po růžovém léku na bolest sáhnout po meduňce lékařské. Z meduňky lékařské se mimo jiné dají vyrobit tinktury. Stačí 10 polévkových lžic meduňky lékařské smíchat s 300 ml vodky a 3 týdny nechat ležet, poté směs scedíme a plníme do připravených lahviček. Při migréně pak stačí tinkturou potírat spánky a bolest bude pryč. Z tinktury meduňky lékařské lze také vyrobit obklady a používat je při revmatických a jiných bolestech.

Meduňka lékařská v kuchyni

Meduňka lékařská není pouze bylinou jež napomáhá ke spánku, ale také výborným dochucovadlem v kuchyni. Meduňku lékařskou lze využít jako koření na kuře. Také z ní lze vyrobit osvěžující letní meduňkové smoothie. Z meduňky můžete také vyrobit sirup nebo med, který lze použít k oslazení nápojů, nebo při nemoci přidávat do čaje.

Nežádoucí účinky meduňky lékařské

Nežádoucí a negativní účinky u meduňky lékařské nejsou známy. Avšak u některých jedinců se může objevit alergická reakce.

Meduňka lékařská účinky

 • Meduňka lékařská pomáhá od menstruačních a těhotenských bolestí.
 • Meduňky lékařská se hojně dává do nahřívajících polštářů na spaní.
 • U meduňky lékařské byly prokázány protivirové účinky hlavně při léčbě oparů.
 • Pokud vás trápí svědivá a problematická pokožka, sáhněte po konopné masti s přídavkem meduňky lékařské.
 • Pokud vás bodne vosa, potřete postižené místo šťávou z čerstvé meduňky.
 • Meduňka lékařská napomáhá k trávení, podporuje chuť a zmírňuje nadýmání.

Pokud vás zajímá jak kvalitně usnout a dopřát si potřebnou dávku spánku, vyzkoušejte přírodní produkt Dreamly – obsahuje meduňku lékařskou a navíc další 4 účinné látky pro lepší spánek. Dále doporučujeme přečíst si článek obsahující 10 tipů, jak lépe usnout.