Chrápání – příčiny a ověřené tipy na řešení

Chrápání nepatří mezi závažná onemocnění, přesto ale znepříjemňuje život zhruba 25 % mužů a 15 % žen. Pojďme se podívat co může způsobovat chrápání a jak to řešit.

Bez vyšetření to nepůjde

Když chrápete, je ve většině případů potřeba odborné vyšetření. Existují 3 úrovně překážek v dýchacích cestách, které přispívají k chrápaní. Nacházejí se buď v nose, nebo za patrem, nebo za jazykem. Specialista z ORL vás jednoduše vyšetří optoskopem. Při vyšetření potvrdí nebo vyloučí zda trpíte nějakou anatomickou anomálií, která v dýchacích cestách může tvořit překážku.

Alkohol pouze s mírou!

Konzumace alkoholu způsobuje chrápání u lidí, kterým se to normálně nestává. Rovněž i alkohol uvolňuje svaly v krku, zhoršuje tak chrápání a může způsobovat apnoe.

Změřte si obvod krku

Větší obvod krku předznamenává vyšší pravděpodobnost výskytu spánkové apnoe. Jak se časem ukládal tuk kolem krku, ukládal se i uvnitř. Takže i pár milimetrů tuku navíc výrazně zužuje dýchací cesty. V případě uvolnění svalů během spánku dochází k uzavření dýchacích cest a k apnoe.

Tip pro měření obvodu krku

Zvýšené riziko výskytu spánkové apnoe je u žen s větší velikosti obvodu krku než 40 centimetrů a u mužů více než 43 centimetrů.

Vyšetření nosu

Dýcháte-li ústy, i když nemáte rýmu, tak si nechce vyšetřit nos. Obvyklé dýchání je nosem. Špatné dýchání nosem může znamenat, že nos je něčím blokovaný. Příčiny můžou být různé například alergie, vychýlená nosní přepážka nebo oteklé nosní průchody.

Redukce váhy

Nejlepší obranou proti chrápání je redukce váhy. V případě, že váš body mass index nebo-li BMI je vyšší než 25 může být nejlepší ochranou proti chrápání a poruchám dechu redukce váhy. Pokud je vaše BMI mezi 25 a 29,5 znamená, že máte nadváhu. Dosáhne-li BMI větší hranice než 30 značí to, že jste obézní. BMI se počítá jako vaše výška na druhou děleno vaše váha.

V případě chrápání, užívejte některé léky velmi opatrně

Léky předepisované k léčbě bolesti mohou chrápání zhoršit a způsobit apnoe. Při užívání takových narkotik dochází k uvolnění svalů v dýchacích cestách v krku. Dále by jste měli být opatrní při užívání sedativ. Například při užívání benzodiazepinu, který se předepisuje na spaní a nebo úzkosti. Při jeho užívání dochází k uvolňování svalů v krku a chrápání se může zhoršovat

Spánek bez starostí

Dreamly

Dreamly je ideální kombinací bylinek pro lepší usínání. Jejich účinek byste měli poznat již první den. Nejlepší účinky se ale začnou projevovat až při pravidelném užívání, nejčastěji po 5 – 10 dnech. Už od prvního dne se vám ale bude usínat lépe.

  • Lepší usínání a kvalitnější spánek
  • Přispívá k boji proti stresu
  • Nezpůsobuje závislost
  • Vyrobeno v ČR
  • Přírodní doplněk stravy
Chci koupit

Hodnocení přímo od zákazníků

„Možno užívat 2 tablety, které na mě účínkují více a spánek je o mnoho lepší.“

„Jelikož pracuji v oboru IT a občas až pozdě do večera, musím se denně potýkat s modrým světlem z obrazovek. Usínání je potom samozřejmě problém, takže jsem musel hledat řešení. 1 tableta mi nepomohla, ale podle dávkování je možno užívat 2, které už na mě účínkují více a spánek je o mnoho lepší. Doporučuji Dreamly vyzkoušet.“

  • Možno zvolit dávkování podle potřeby
  • Lepší spánek
  • Zatím žádné
Petr Urbánek

„Možno užívat 2 tablety, které na mě účínkují více a spánek je o mnoho lepší.“ Petr Urbánek, Praha

„Jelikož pracuji v oboru IT a občas až pozdě do večera, musím se denně potýkat s modrým světlem z obrazovek. Usínání je potom samozřejmě problém, takže jsem musel hledat řešení. 1 tableta mi nepomohla, ale podle dávkování je možno užívat 2, které už na mě účínkují více a spánek je o mnoho lepší. Doporučuji Dreamly vyzkoušet.“

Více hodnocení  Prohlédnout více hodnocení 

V případě těhotenství, neignorujte své chrápání

Během těhotenství neignorujte své chrápání, jelikož u těhotných žen se objevuje zvýšený výskyt spánkové apnoe. Jedna z příčin může být přibývání na váze a zadržování tekutin, které vede k otokům v dýchacích cestách. Ignorovaná apnoe může mít negativní vliv na matku, hlavně kvůli zvýšení krevního tlaku a samozřejmě i na plod, kterému se snižuje přísun kyslíku.