50 tipů jak rychle usnout

50 tipů jak rychle usnout

Celou noc se převalujete a hledáte způsob, jak rychle usnout? Potřebujete zkvalitnit spánek a rychlit usínání? Připravili jsme pro vás 50 tipů, jak usnout během několika minut.

1. Správná teplota pro lepší usínání

Teplota v pokoji je pro spánek důležitá. Při vyšší teplotě se budete nadměrně potit, zatímco při nižší se budete třást zimou a ráno se můžete probudit s nepříjemnou rýmou. Ideální teplota by se měla pohybovat mezi 16 – 22 stupni Celsia. Je ale možné, že vaše požadovaná teplota bude trochu jiná, tak ji neváhejte upravit. Nezapomeňte, že nižší teplota vyvolává ospalost a pomáhá rychleji usnout. Klíčem k dobrému spánku je tmavá, útulná ložnice s nižší teplotou a čerstvým vzduchem. Pokud budete mít ráno moc studenou místnost, zaručeně se vám nebude chtít vstávat z vyhřátých peřin.

2. Atmosféra pro lepší spánek

Přibližně půl hodiny před spánkem si dopřejte příjemnou atmosféru a připravte se, abyste mohli rychle usnout. Ztlumte světla, zapněte uklidňující hudbu a vytvořte si tak prostředí vhodné pro relax, které vám bude nejvíce vyhovovat.

3. Esenciální oleje

Použití esenciálních olejů nebo aromaterapie je zaručeným způsobem, jak rychle usnout. Jde o bezpečný a přirozený způsob, jak tělu říct, aby zpomalilo a připravilo se na uvolnění a spánek. Esenciální olej z heřmánku nebo levandule vás dostane do té správné, ospalé nálady. Jestli hledáte ještě lepší tip na rychlé usnutí, doporučujeme esenciální olej smíchat například s kokosovým olejem a lehce nastříkat na polštář.

4. Relaxujte

Není nic lepšího, než před spánkem trochu vypnout hlavu. Odpočiňte si a všechny stresy hoďte za hlavu, protože přemýšlet nad všemi starostmi budete stejně pravděpodobně celý den v práci. Vyzkoušet můžete například některé z dechových cvičení, zapnout si příjemnou hudbu nebo jen lenošit na pohovce.

5. Podpořte usínání doplňky stravy – Dreamly

Jako jeden z nejlepších tipů doporučujeme vyzkoušet některé doplňky stravy. Pro lepší usínání a klidný spánek vyzkoušejte Dreamly. Je složeno z bylinek, obohaceno aminokyselinou L-tryptofan, která se často vyskytuje mezi tipy, jak usnout. Dreamly přispívá v boji proti stresu, podporuje kvalitu spánku a napomáhá k lepšímu usínání. Složení je navrženo tak, aby účinky byly poznat již po 30 – 60 minutách a bylo možné jej užívat pravidelně. Některé z bylinek jako třeba šafrán má dokonce lepší účinky při pravidelném užívání. Pokud si s Dreamly nejste jistí, třeba vás přesvědčí některé ohlasy zákazníků.

Co vše v Dreamly najdete?

Dreamly

Dreamly je ideální kombinací bylinek pro lepší usínání. Jejich účinek byste měli poznat již první den. Nejlepší účinky se ale začnou projevovat až při pravidelném užívání, nejčastěji po 5 – 10 dnech. Už od prvního dne se vám ale bude usínat lépe.

 • Lepší usínání a kvalitnější spánek
 • Přispívá k boji proti stresu
 • Nezpůsobuje závislost
 • Vyrobeno v ČR
 • Přírodní doplněk stravy
Chci koupit

Hodnocení přímo od zákazníků

„Moc jsem tomu nevěřila“

„Dreamly jsem objevila náhodou. Už jsem byla zoufalá, že nemohu pořádně spát. Moc jsem tomu nevěřila, vyzkoušela jsem už všechno možné a tady se mi zdá, že je to ONO. Začínám brát teprve druhou dávku /2 tablety /. Už se nebudím každou hodinu, jsem ráno odpočatá. Doporučuji vřele, na každého to působí jinak.“

 • Doporučuji vřele
 • Už se nebudím každou hodinu
 • Ráno jsem odpočatá
Trefilová S.

„Moc jsem tomu nevěřila“ Trefilová S., Kynšperk nad Ohří

„Dreamly jsem objevila náhodou. Už jsem byla zoufalá, že nemohu pořádně spát. Moc jsem tomu nevěřila, vyzkoušela jsem už všechno možné a tady se mi zdá, že je to ONO. Začínám brát teprve druhou dávku /2 tablety /. Už se nebudím každou hodinu, jsem ráno odpočatá. Doporučuji vřele, na každého to působí jinak.“

Více hodnocení  Prohlédnout více hodnocení 

6. Před spánkem čtěte knihu

Další z tipů na rychlé usnutí je čtení knihy. Usaďte se do postele půl hodiny před spaním s dobrým románem, tělo se uvolní a naladí na tu správnou vlnu. Thrillery nebo jiné náročnější čtení si raději nechejte přes den. Není vhodné před spánkem naši hlavu příliš zatěžovat a přemýšlet pak celou noc, jak vlastně ten napínavý příběh skončí. Kniha je pro spánek daleko vhodnější než večer sledovat displej telefonu, který vyzařuje modré světlo a udržuje nás v bdělosti.

7. Pryč s elektronikou

Pokud patříte mezi ty, kteří mají v ložnici televizi, tak s ní rychle pryč. Ta do ložnice nepatří, stejně jako další elektronika, která by mohla narušovat náš spánek. Mobilní telefon nebo vyřizování e-mailů vám určitě usnout nepomůže. Obrazovka totiž vyzařuje proud fotonů a napomáhá ke tvorbě kortizolu. Ten tělo vytváří také po užití kofeinu, takže dává tělu signál, že ještě není čas na spánek a vy nemůžete usnout. Pokud vás vliv elektroniky na spánek zajímá více, přečtěte si náš článek – Sledujete mobil před spaním? Rozlučte se s klidným spánkem

8. Vynechejte pozdní cukry

Velkým obloukem se vyhýbejte sladkostem, čokoládám a jednoduchým sacharidům, sladkým šťávám, ale i sladkému ovoci. Zvýší nám totiž hladinu cukru v krvi, takže budeme mít více energie a přijde také chuť k jídlu. Pokud už nutně potřebujete něco malého zakousnout, volte raději zeleninu nebo vyzkoušejte náš recept: Elixír pro lepší spánek bohatý na tryptofan.

Zvolit jakoukoliv potravinu bohatou na tryptofan je chytrý tah, protože právě tryptofan je základní látka, která nám pomůže rychleji usnout.

9. Odpoledne omezte kofein

Pokud hledáte řešení na nespavost, vyhněte se přeslazeným, kofeinovým nápojům. Kofein totiž někdy v těle působí i 12 hodin. Nezapomeňte, že je kofein obsažený i v kávě. Večer si tedy radši dopřejte banánový koktejl s medem nebo nějaký nápoj, obsahující bylinky, které vám pomohou lépe usnout. Doporučujeme vyzkoušet mučenku pletní, kozlík lékařský, meduňku lékařskou a nebo třeba šafrán setý.

10. Do fitka raději ráno

Večer potkáte ve fitcentru spoustu sportovců. Pokud chodíte cvičit zrovna večer a trápí vás nespavost, možná je právě tohle důvod, proč nemůžete usnout. Cvičením totiž rozpompujete tělo, rozhýbete svaly a aktivujete celý nervový systém, což není před spánkem vhodné. Navíc často konzumujete energické tyčinky nebo iontové nápoje, které vás zásobí energií. Ty bohužel často vydrží až do doby, kdy uleháte do postele, takže vám zabraňují rychle usnout.

11. Choďte spát pravidelně ve stejnou dobu

Udržujte pravidelný rytmus a choďte spát ve stejnou dobu. O víkendu většina z nás kouká do noci na televizi, ale právě ani víkend by neměl být výjimkou. Televizní seriály můžete dohnat klidně ráno, protože když rychleji usnete, můžete také dříve vstát. Když si tělo zvykne chodit spát a vstávat ve stejnou dobu, bude to pro vás daleko přirozenější a často dokážete vstát i bez budíku. Nastavte si cíl tak, abyste spali pravidelně 8 hodin denně.

12. Zvyšte příjem tryptofanu

Zkuste upravit jídelníček nebo alespoň před spánkem zařadit potraviny bohaté na tryptofan. Ten příznivě ovlivňuje spánek i samotné usínání. Pokud tedy hledáte zaručený tip, jak usnout, neváhejte ani vteřinu. Tryptofan naše tělo nedokáže vytvořit, takže jej můžeme přijmout pouze z potravin. Největší množství tryptofanu najdete v masu, mléku a vejcích. Nezapomeňte také na ořechy, které obsahují zdravé, mastné kyseliny.

TIP: Pokud hledáte nejlepší příjem tryptofanu, vyzkoušejte Dreamly. Doplněk stravy pro lepší usínání a klidný spánek.

13. Nepočítejte ovečky

Každý si z mladí vzpomene, že tip pro rychlé usnutí je počítání oveček. Možná vám to už párkrát pomohlo, ale někdy počítat do nekonečna prostě nemůžete. Místo počítání si radši představte oblíbené místo, kde byste nejraději byli, prostě takový váš “ráj na zemi”. To ve vás totiž vyvolá příjemnější pocity a pomůže zapomenut na všechny starosti.

14. Vyzkoušejte čaje pro lepší usínání

Neváhejte vyzkoušet ani staré recepty od babiček. Můžete sáhnout po klasických čajích, z meduňky, kozlíku nebo například meduňky. Pozor si dejte na třezalku, která potlačuje účinky antikoncepce. Doporučujeme vyzkoušet směs bylinek pro lepší spánek. Často je seženete v obchodech, které se specializují právě na bylinky.

15. Pořiďte si kvalitní matraci, polštář a peřinu

Můžete vyzkoušet všechny tipy na rychlé usnutí na světe, ale pokud spíte na špatné matraci, tak žádná z nich nebude fungovat. Musíte si vybrat takovou matraci, aby vás z ní nebolely záda. Důležitý je taky materiál, ze které je vyrobena. Ten by neměl obsahovat toxické chemické látky, což není vždy pravidlem.

16. Nesledujte čas

Máte na nočním stolku budík? Tak si večer nastavte ranní budík a nejlépe jej otočte na druhou stranu. Když jej budete neustále sledovat a každou chvíli si připomínat, že nemůžete usnout, budete akorát více ve stresu a problému s nespavostí to příliš neprospěje. Počítat hodiny a přemýšlet, že za chvíli už vlastně potřebujete vstávat do práce? To prostě fungovat nebude.

17. Nebojte se návštěvy lékaře

Jestli vás problémy s usínáním trápí nepřetržitě několik týdnů, možná je čas navštívit lékaře. Problémy usnout má dnes spousta z nás. Vyzkoušeli jste spoustu rad, bylinek, doplňků a stále chodíte do práce zničení a nevyspaní? Jediná možnost je tedy návštěva lékaře.

Pozor si také dejte na lékaře, který vám bez váhání předepíše antidepresiva nebo jiné řešení v podobě léků bez toho, aniž by podrobněji zkoumal váš stav. Léky na spánek jsou totiž ve většině případů silně návykové a nelze je užívat dlouhodobě.

18. Vstaňte a na 15 minut dělejte nějakou aktivitu

Pokud ležíte v posteli déle než 15 minut a začínáte přemýšlet nad tím, že ještě stále nespíte a potřebujete rychle usnout, tak je čas se z postele zvednout a vyzkoušet nějakou aktivitu, která zaměstná vaši hlavu. Vyluštěte si křížovku, přečtěte si knihu, prostě trochu unavte svou mysl a běžte si znovu lehnout. Vyhněte se ale mobilním telefonům nebo jiným obrazovkám. Vysílají totiž modré světlo, které dává našemu tělu signál, abychom zůstali vzhůru, protože ještě není čas na spánek.

19. Ponožky na nožky

Ložnice plná pohody a nohy v teple? Takhle by se dal nazvat další tip na rychlé usnutí. Nohy v teple zajistí lepší prokrvení, což mozku říká, že je čas na spánek. Pozor na výběr správného materiálu, abyste při snaze zlepšit usínání nepřišli ke kožní plísni. Pokud se chcete vyhnout nočnímu probouzení, je potřeba zvolit volné, měkké ponožky bez silné gumy, která by nám nohy akorát odkrvovala.

20. Nespěte dlouho, ani krátce

Ideální délka spánku by se měla pohybovat mezi 7 – 8 hodin, kdy by jste tento čas měli dodržovat pravidelně. Nepravidelná doba spánku rozhodí váš zaběhnutý rytmus a vy potom místo spánku budete muset hledat tipy, jak usnout.

21. Dejte si teplou vanu

Teplá koupel udělá vašemu tělu dobře, uvolníte se a zvýšením tělesné teploty budete více ospalí. Navíc je to skvělá chvíle, kdy si vyčistit hlavu a zbavit se každodenního stresu. Úplně nejlépe uděláte, když si v koupelně zhasnete světlo a zapálíte svíčku, klidně aromatickou. Kromě romantické atmosféry tak tělo připravíte ke spánku tlumeným světlem a příjemnou vůní.

22. Bylinky do polštáře

Bylinky od pradávna pomáhají rychleji usnout. Vyzkoušejte jich tedy pár sušených vložit do polštáře a zkraťte si tak usínání. Koupit jej můžete už naplněný, ale doporučujeme vyzkoušet si vlastní varianty bylinek a vybrat ty, které vám zaručeně pomohou rychle usnout. Jaké bylinky do polštáře zvolit? Doporučujeme třezalku, kozlík nebo i meduňku. Nebojte se experimentovat s množstvím bylinek nebo jejich kombinacemi. Ne každému budou vyhovovat naše doporučení, proto si vyzkoušejte, které bylinky pro vaše usínání nebudou příliš silné a nepříjemné.

23. Poslouchejte hudbu

Poslech příjemné hudby může být jeden ze způsobů, jak rychleji usnout. Zvolte takovou, při které se uvolníte a utečete od starostí. Poslouchat hudbu celou noc by ale vašemu spánku rozhodně neprospělo. Vyzkoušejte proto nějakou chytrou aplikaci v telefonu, kdy si můžete nastavit, aby se po čase vypnula sama a vás tak v noci nerušila od spánku.

24. Nepřemýšlejte nad starostmi – don’t worry, be happy

Jít spát ve stresu s plnou hlavou starostí vám rychleji usnout nepomůže. Potřebujete zavolat do autoservisu, zaplatit nájem, vyřešit důležitý úkol v práci? Stejně nic z toho nebudete schopni vyřešit večer. Zkuste si všechny důležité úkoly napsat na papír a vyřešit je druhý den. Vyzkoušet můžete taky nějakou aktivitu, která vám změní myšlenky. Ideálně knihu nebo luštění křížovek.

25. Fyzická aktivita přes den = lepší spánek večer

V jednom z bodů jsme popisovali, že cvičení pro spánek není vhodné. Jak to tedy je? Fyzická aktivita je důležitá, ale pokud chcete večer rychle usnout, musí být správné její načasování. Podle studie provedené na více než 2000 lidech spí mnohem lépe ti, kteří denně cvičí pravidelně 20 minut. Vyzkoušet můžete třeba jógu, běhání či kolečkové brusle. Pravidelný pohyb prospěje nejen našemu tělu, ale pohyb větších tělových partií pomáhá fyzicky naše tělo vyčerpat, takže večer budete spát jako miminko a s nespavostí zatočíte raz dva.

26. Spěte ve správné poloze

Správná poloha je společně s kvalitní matrací důležitá pro rychlé usínání, ale i klidný spánek. Nejlepší poloha je spánek na boku s podloženou hlavou. S polštáři to nepřehánějte, abyste hlavu neměli podloženou příliš, což by mohlo způsobit horší dýchání a hlavně bolest krční páteře. Spánek na zádech nedoporučujeme, protože dýchací cesty nejsou plně otevřené.

Spěte ve správné poloze

27. Nepodřimujte přes den

Dáváte si po obědě šlofíka? Po dobrém jídle to často přijde samo a posteli se těžko odolává. Pokud to nejde jinak, snažte se usnout jen na 10-20 minut. Tak se vzbudíte plní energie. Když bude spánek delší než 30 minut, tak se naše tělo dostane do hluboké fáze spánku a budeme se tak cítit ještě víc unavení. Nepravidelný a přerušovaný spánek však rozhodí váš denní režim a naruší spánkový cyklus. Odpoledne si tedy trochu odpočinete a nabijete energií, ale večer už budete jen hledat tipy, jak rychle usnout.

28. Vyzkoušejte večerní koktejl

Že je smoothie hlavně ranní záležitostí? Možná se budete divit, ale pokud je tento “elixír” složený ze správných surovin, může vám pomoct rychle usnout. Připravili jsme pro vás dva recepty na smoothie, které je založeno na vysokém obsahu tryptofanu. Ten totiž napomáhá k lepšímu spánku a rychlejšímu usínání. Vyzkoušejte smoothie z kiwi a banánu, bohaté na tryptofan a nebo elixír pro lepší spánek bohatý na tryptofan.

29. Vyvětrejte si v ložnici

Nižší teplota a čerstvý vzduch je pro spánek to nejlepší. Čerstvý vzduch prospívá k lepšímu pocitu klidu a vy tak budete moct rychleji usnout.

30. Vyzkoušejte metodu 4-7-8

Ležíte v posteli, nemůžete usnout a odpočítáváte čas, než budete muset vstávat? Díky metodě 4-7-8 byste měli usnout do jedné minuty. Je založená na rytmu dýchání, takže se tělo naplní kyslíkem a zároveň zklidní vaše myšlenky. Metodu 4-7-8 pro rychlejší usínání vymyslel lékař Andrew Weil. Ten se zaměřoval na spánek, meditaci, správné dýchání a snížení stresu.

Jak tedy tuto metodu vyzkoušet a usnout během minuty?

 • nádech nosem po dobu 4 sekund
 • zadržení dechu na 7 sekund
 • pomalé vydechování po dobu 8 sekund

31. Nahotou k nespavosti

Nejste zrovna milovníky pyžam a do postele chodíte zásadně nazí? Možná by vám pro boj s nespavostí trochu oblečení prospělo. Stačí zvolit pohodlné pyžamo například z bavlny, ve kterém se budete cítit dobře a nebude vás omezovat v pohybu. Tělo si tak lépe udrží teplotu a vy se v noci nebudete budit zimou. Proti nočním probouzením zaručeně pomůžou i teplé ponožky.

Recenze Dreamly

32. Úprava jídelníčku

Příjem potravin je jeden ze základních způsobů, jak ovlivnit nespavost. Základním pravidlem je nepřejídat se a poslední jídlo si dát 2 hodiny před spánkem. Vyhněte se mastným nebo tučným jídlům a nechte tak žaludek v noci odpočinout od zbytečného trávení. Pokud hledáte jídla, kterým se před spánkem vyhnout, dejte si pozor na 5 nejhorších potravin před spánkem. Naopak zařazením bylinek nebo obohacení jídelníčku o l-tryptofan můžete usínání i kvalitu spánku výrazně zlepšit.

33. Alkoholem proti rychlejšímu usínání

Po návratu z párty často usnete lusknutím prstů. Ráno se pak vzbudíte s bolestí hlavy a unavení, protože alkohol narušuje fázi hlubokého spánku. I když jste tedy v noci spali, tělo si vůbec neodpočinulo. Pro boj s nespavostí a lepší usínání se vyhněte alkoholu.

34. Přes den pryč z postele – nepracujte v ní, ani se nedívejte na televizi

Postel používejte pouze na spánek. Nepodřimujte v ní, nesledujte televizi ani nedělejte žádné další aktivity. Vaše tělo tak zůstane ve stavu, kdy má postel spojenou se spánkem a vy tak nebudete muset hledat tipy, jak usnout.

35. Když neusnete hned, nepanikařte

Ležet v posteli a přemýšlet nad tím, že nemůžete usnout nebo dokonce počítat poslední hodiny do doby, než budete muset vstát vám nepomůže. Snažte se nepřemýšlet nad tím, že potřebujete usnout hned a vyhnete se tak zbytečnému stresu.

36. Absolutní tma – maska na oči

Abychom hlavě řekli jasně, že je čas jít spát, potřebujeme tmu. V ložnici byste tedy měli mít co nejméně elektroniky, která vás bude rušit svítícími kontrolkami. Většinou do ložnice proniká pouliční světlo i přes zatažené žaluzie. Řešením je tedy pořídit si masku na oči, která vám pomůže rychle usnout. Pokud navíc budete potřebovat trochu spánku přes den, bude pro vás dokonalým pomocníkem.

37. Vyzkoušejte šumítka do ložnice

Sousedi zrovna oslavují? Bydlíte u rušné cesty nebo vlakového nádraží a ještě jste o nich neslyšeli? Šumítko je zařízení, které vám pomůže dříve usnout v případě, že vás ruší okolní zvuky. Šumítka jsou vybavena různými programy a vy si tak můžete zvolit tóny jako například padající déšť, oceán, vítr, apod. Navíc si můžete nastavit časovač, který přistroj po několik minutách sám vypne.

38. Změna léků – některé negativně ovlivňují usínání

Užíváte pravidelně léky a trápí vás nespavost? Některé léky totiž mohou negativně ovlivňovat usínání i samotný spánek. Největší problémy s nespavostí způsobují hormony, kortikoidy nebo třeba antidepresiva. Pokud užíváte léky a trápí vás starosti s usínáním, zkuste některé z léků konzultovat s vašim lékařem a upravit je tak, abyste mohli rychle usnout.

S jógou k rychlému usínání

39. S jógou k rychlému usínání

Některé pozice jógy mohou pomoci prokrvit spánkové centrum v mozku, takže zlepší kvalitu spánku a vy budete rychleji usínat. Kromě toho přijdete na jiné myšlenky a zbavíte se stresu. Jeden z tipů je lehnout si na zem a nohy kolmo opřít o stěnu, což může zmírnit křeče během spánku. Nohy, na kterých celý den stojíte se uvolní a odlehčíte také zádům.

40. Aplikace v chytrém telefonu pomůže rychle usnout

Sledovat do noci sociální sítě přátel na vašem mobilním telefonu vám zaručeně nepomůže. Obrazovky totiž vysílají modré světlo, které tělu dává signál, že ještě není čas na spánek. Pro podporu spánku ale můžete najít spoustu aplikací, kdy telefon pouze nastavíte a můžete jej odložit na noční stolek. Aplikaci můžete využít jako noční ukolébavku s příjemnými tóny, která se po čase sama vypne, aby vás celou noc nerušila při spánku. S chytrým náramkem zase můžete sledovat jednotlivé spánkové fáze a vyhodnotit tak kvalitu spánku.

Když už večer nemůžete spát a telefon nedáte pryč z ruky, vyzkoušejte alespoň některou z aplikací, která upraví světlo a odstíny displeje a vám se potom bude lépe usínat.

41. Od cigaret ruce pryč!

Kouření škodí zdraví, ale taky vašemu spánku. Cigarety totiž obsahují nikotin, který je stejný stimulant, jako třeba kofein. Během dne cigarety večerní spánek neovlivní, ale pokud vás trápí nespavost a hledáte způsoby, jak rychleji usnout, zkuste si odpustit alespoň poslední večerní cigaretu.

42. Vzbudili jste se na toaletu? Nerozsvěcujte

Když už se v noci vzbudíte a potřebujete na toaletu, nerozsvěcujte hlavní světlo. Příliš mnoho světla dá totiž tělu signál, že není čas na spánek a nastartuje ho k další aktivitě. Řešením by mohly být malé osvětlení v zásuvce, které se aktivuje vaším pohybem. Dejte si ale pozor na pozdní pití tekutin, kvůli kterému se v noci probouzíte.

43. Vybarvujte si

Omalovánky dneska koupíte nejen pro děti, ale i pro dospělé. Zaměstnáte tak svoji mysl, což pomůže odbourat stres a přijít na jiné myšlenky. Zároveň trochu unavíte svou hlavu a bude se vám lépe usínat.

44. Malá večerní procházka

Kromě toho, že romantickou procházku váš partner ocení, přijdete na jiné myšlenky a zbavíte se tak stresu. Pobyt na čerstvém vzduchu vám zaručeně pomůže rychleji usnout.

45. Sex před spánkem

Nemůžete spát? Sex s partnerem vám pomůže rychle usnout. Ačkoliv jsme v jednom z bodů psali, že večerní aktivity zhoršují večerní usínání, zde to rozhodně neplatí. Sexem se totiž naše tělo uvolní a zbavíme se stresu. Ženy určitě ví, že tohle funguje hlavně u mužů.

46. V ložnici to nepřehánějte s květinami

Květiny do ložnice určitě patří, ale měli byste vybírat pečlivě. Ne všechny jsou totiž vhodné pro spánek a jejich aroma může být viníkem, proč nemůžete rychle usnout.

Které rostliny tedy zvolit pro lepší usínání? Vyzkoušejte například levanduli, kozlík lékařský nebo pokud hledáte něco “exotičtějšího”, tak aloe vera. Ta večer vylučuje kyslík, takže vám pomůže s trochou čerstvějšího vzduchu. Aroma z levandule nebo kozlíku zase podpoří rychlejší usínání.

47. Zapalte si vonnou svíčku

Jemná vůně v ložnici vám může pomoci rychleji usnout. Volte menší svíčku nebo vonnou lampu, která po čase vyhoří a nebude vás obtěžovat celou noc. Pokud máte strach, aby svíčka v noci nezpůsobila požár, vyzkoušejte klidně i osvěžovač vzduchu. Doporučujeme zvolit nenásilné, uklidňující vůně, jako například levanduli, díky které budete spát jako miminko.

48. Nápoje před spánkem s předstihem

Chceteli se vyhnout večernímu odbíhá na toaletu, nepřehánějte to s pitím nápojů 2-3 hodiny před spánkem. Vyhnete se tak především nočnímu probouzení.

49. Kvalitní matrace

Stejně jako poloha, při které se snažíte usnout může ovlivnit spánek také kvalitní matrace. Nejlépe vyzkoušejte třeba tu zdravotní, které jsou vyráběny s ohledem na správnou podporu těla a rozložení váhy, což napomáhá k lepšímu spánku. Musí se vám na ni ale zkrátka dobře ležet. Předejdete tak následným zdravotním problémům a bolesti zad. Nezapomínejte ani na vhodný polštář a peřinu. Vyzkoušet můžete některé z anatomických polštářů z paměťové pěny, které se přizpůsobí vašemu tělu.

50. Nepřevalujte se

Pokud nemůžete usnout, nepřevalujte se. Kromě toho, že tím zaručeně obtěžujete partnera vám převalování nepomůže rychleji usnout. Pokud už ležíte v posteli příliš dlouho, raději běžte vyzkoušet některý z našich dalších tipů, jako je večerní smoothie nebo některou z aktivit, která uvolní vaši mysl a unaví vás, takže se vám bude usínat lépe.

Extra tip pro rychlé usínání

Dreamly

Dreamly je ideální kombinací bylinek pro lepší usínání. Jejich účinek byste měli poznat již první den. Nejlepší účinky se ale začnou projevovat až při pravidelném užívání, nejčastěji po 5 – 10 dnech. Už od prvního dne se vám ale bude usínat lépe.

 • Lepší usínání a kvalitnější spánek
 • Přispívá k boji proti stresu
 • Nezpůsobuje závislost
 • Vyrobeno v ČR
 • Přírodní doplněk stravy
Chci koupit

Hodnocení přímo od zákazníků

„Vyzkoušela jsem spoustu doplňků, včetně čajů, ale žádný nebyl tak účinný“

„Dreamly je super, užívám jej pravidelně a dobírám už druhé balení. Vyzkoušela jsem spoustu doplňků, včetně čajů, ale žádný nebyl tak účinný. Měla jsem strach, že si tělo na Dreamly zvykne, ale mám pocit, že postupem času zabírá lépe.“

 • možnost dlouhodobého užívání
 • lepší účinky než samotné čaje nebo jiné doplňky
Nikola Holušová

„Vyzkoušela jsem spoustu doplňků, včetně čajů, ale žádný nebyl tak účinný“ Nikola Holušová, Ostrava

„Dreamly je super, užívám jej pravidelně a dobírám už druhé balení. Vyzkoušela jsem spoustu doplňků, včetně čajů, ale žádný nebyl tak účinný. Měla jsem strach, že si tělo na Dreamly zvykne, ale mám pocit, že postupem času zabírá lépe.“

Více hodnocení  Prohlédnout více hodnocení 

Chcete nejúčinnější bylinky v jednom doplňku stravy? Zkuste náš 100 % přírodní produkt Dreamly, který má prokazatelný vliv na rychlé usínání a kvalitu spánku. Dreamly si můžete zakoupit zde.